X
تبلیغات
مهندسی شیمی
مهندسی شیمی شهرستان جم
 سه خصلت

  سه خصلت موجب جلب دوستي مي شود:

خوش خويي ، مهرباني  و بخشندگي.

امام علي (ع)

 

|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در سه شنبه ششم مرداد 1388  |
 انتخاب و تعويض روغن هاي توربين
نويسنده: مهندس تورج حشمتي

در پاسخ به اين سئوال كه عمر روغن توربين چقدر است بايد گفت هر تخمين دقيق يا هر تلاشي در اين رابطه بستگي به متغييرات و فاكتورهاي زيادي دارد كه اين امر را غيرممكن مي سازد. براي مثال سازندگان روغن توربين، عمر روغن توربين هاي گازي را5 تا15 سال تخمين مي زنند.
    عوامل اصلي تاثير گذار در طول عمر روغن توربين عبارتند از: آب، گرما، آلودگي، ساعات كاركرد و دفعات تعميرات.
    ولي مساله غيرقابل انكار در مورد اين قبيل روغنها اين است كه روغنهاي توربين كه از كيفيت بالايي برخوردار بوده و بطور دقيق آزمايش و نگهداري شده اند بيشتر از روغنهاي بي كيفيت دوام مي آورند.
    براي اينكه اهميت روغن توربين ازنظر اقتصادي بيشتر روشن شود به بيان چند مثال مي پردازيم: تصور كنيد در يك توربين، فولادي با وزن بيش از100 تن با سرعت 3600rpm درحال چرخش است و بوسيله ياتاقان هايي كه در بالشتكي از روغن با ضخامت كمتر از موي انسان حمايت مي شود.
    اگر روغن وظيفه خود را خوب انجام ندهد خسارت زيادي وارد شده و ممكن است در يك نيروگاه خسارت مالي به ميليونها دلار برسد. يك نيروگاه معمولي تقريباً 50MWhr دلار در زمانهايي (non peak) كه پيك نداريم و1000MWhr دلار در زمانهاي پيك الكتريسته مي فروشد. انتخاب و نگهداري بد روغنهاي توربين منجر به كاهش و هدر رفتن توليد به ميزان500 هزار دلار در روز مي شود.
    يكي ديگر از مسائل اساسي كه به عنوان بخشي از فرآيند انتخاب ارزيابي مي شود، خدمات و تعهد فروشندگان است كه بايد در زمان تهيه روغن براي توربين هاي بخار، گازي، آبي و هوايي در نظر گرفته شود.
    
    نحوه انتخاب روغن توربين
    دانستن خواص فيزيكي و شيميايي روغنهاي توربين در مقايسه با ساير روغنها قبل از وارد شدن به فرآيند انتخاب، اهميت زيادي دارد. در توربين هاي بخار، گازي و آبي از دسته اي از روغنها استفاده مي شود كه روغنهاي R&O ناميده مي شود. (ضدزنگ و ضد اكسيداسيون.)
    شكل هندسي توربين، چرخ هاي عملياتي، دفعات تعميرات، دماي عملياتي و در معرض آلودگي قرار گرفتن عواملي هستند كه در انتخاب روغن براي يك توربين بايد در نظر گرفته شود. روغن توربين داراي عمري طولاني بوده و در مخزن هايي با ظرفيت بين1000 تا20000 گالن نگهداري مي شود و مقادير جبران كاهش روغن توربين كه تقريباً5 درصد در سال است از همان نوع روغن اوليه مي بايست تامين شود.
    يكي از عوامل اصلي تعيين كننده روغن توربين ثبات اكسيداسيون آن است. پايداري در برابر اكسيداسيون به حرارت، هواي موجود در آب و ذرات آلاينده بستگي دارد. ادتيوهايي كه به روغنهاي توربين به منظور بالا رفتن عمر آن افزوده مي شوند عبارتند از بازدارنده هاي اكسيداسيون و زنگ زدگي و Demulsibility .
    برعكس عملكرد روغن موتورهاي بنزيني و گازوئيلي روغنهاي توربين طوري فرموله مي شوند كه آب به درون آنها وارد شود. همچنين روغنهاي توربين برعكس روغنهاي موتور نيازي به تعويض در زمانهاي منظم و مكرر نداشته و همچنين به اين دسته از روانكارها افزودني پاك كننده اضافه نمي شود.
    
    بررسي روغنهاي توربين در انواع توربين ها
    انواع توربين ها عبارتند از: بخار، گازي، آبي و هوايي.
    توربين هاي بخار: روغن توربيني كه خوب نگهداري شده و با روغن مناسب ساخته شده باشد1 تا15 سال عمر مفيد خواهد داشت. زماني كه روغن توربين بخار زودتر از موعد مقرر، نامناسب شود به علت اكسيد شدن بر اثر آلودگي آب است.
    آب از مقاومت روغن توربين در برابر اكسيداسيون مي كاهد و به تشكيل ذرات كمك مي كند و در واقع همانند يك كاتاليست اكسيد كننده عمل مي كند. آب از راههاي گوناگون وارد سيستم روغنكاري توربين هاي بخار مي شود. به عنوان مثال از طريق نشتي gland . چون شنت توربين از ميان محفظه توربين (Turbine casing) عبور مي كند آب نفوذ مي كند. در نتيجه وضعيت gland seal فشار بخار سيلينگ و محل vacuum condenser تاثير بسزايي در مقدار آب ورودي به سيستم روغنكاري خواهد داشت.
    همچنين حرارت نيز بدليل افزايش اكسيداسيون عمر روغن توربين را پايين مي آورد. به طور معمول در عملكرد توربين بخار، درجه حرارت ياتاقانها71 تا69 درجه سانتيگراد و دماي مخزن روغن69 درجه سانتيگراد است. به ميزان هر10 درجه سانتيگراد بالاتر از60 درجه سانتيگراد مقدار اكسيداسيون21 برابر مي شود. يك روغن با پايه معدني در حرارت هاي بالاي82 درجه سانتيگراد به سرعت شروع به اكسيد شدن مي كند.
    البته ياتاقانهاي گرد (Tin-babbited) تا دماي121 درجه سانتيگراد تحمل دمايي دارند كه اين عدد كمي بيش از محدوده دماي روغنهاي توربين مي باشد.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در سه شنبه ششم مرداد 1388  |
 توربین
توربين ها

توربين تکانه ای (The Impulse Turbine) :

طبق شکل ما بخشی تيغه دار از يک توربين تکانه ای را مشاهده می کنيم.

کليد فهم اينکه چگونه يک توربين عمل می کند دانستن نيروهای آئروديناميکی است.

در مورد توربين تکانه ای تقريبا به طور منحصر به فرد اين گاز های با سرعت بالا هستند که روی سطوح مقعر تيغه ها عمل می کنند.به عبارت ديگر اين يک (تاثير سطلی) است که انرژی را استخراج می کند.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در سه شنبه ششم مرداد 1388  |
 معرفي چند نرم افزار كاربردي
معرفي چند نرم افزار كاربردي براي دبيران و علاقمندان به شيمي
1 - 2005 Chem Office : اين برنامه  ، يك برنامه بسيار مناسب و قدرتمند براي انجام كارهاي
مختلف از جمله رسم شكل‌ها و فرمول هاي مختلف مورد استفاده در شيمي است . ساختارهاي رسم شده توسط اين برنامه را مي‌توان درمحيط‌هاي ديگر از جمله محيط Word مورد استفاده قرار داد .اگر
 نسخه كامل اين برنامه در اختيار شما باشد مي‌توانيد براي پيدا كردن ساختار و خواص تركيبات شيميائي نيز از آن استفاده كنيد .


2 - ‏Table : يك برنامه‌ي كم حجم بوده كه مي‌توان آن را از روي پايگاه مربوطه دانلود كرد . اطلاعات مختلفي در برنامه وجود دارد . از جمله از آن مي‌توان در آموزش مطالب مربوط به موازنه‌ي واكنش ها و مسائل استوكيومتري استفاده كرد . براي گرفتن نسخه نمايشي با زمان محدود اين برنامه مي‌توانيد از سايت زير استفاده كنيد .
www.chemtable.com                   

 

3 - Orbital Viewer : اين برنامه كم حجم و جالب نيز از اينترنت قابل دانلود كردن است . ازاين برنامه براي آموزش اعداد كوانتومي و شكل اوربيتال ها مي‌توان استفاده كرد .


4 -   crocodil chemistry  : يك شبيه ساز بسيار خوب ازمايشگاهي  
 
  5 - CHEM2000 : يكي از نرم افزارهاي قديمي شيمي بوده كه در داخل خود نرم افزارهاي زيادي براي نصب دارد . بسياري از برنامه موجود در اين نرم افزار در آموزش مفاهيم موجود در شيمي متوسطه قابل استفاده مي‌باشد . مثلا“در اين نرم افزار بازي هاي رايانه‌اي در زمينه فرمول نويسي وجود دارد ، كه در
كنار سرگرم كردن مفاهيمي را هم آموزش مي‌دهد يا بخش هائي در زمينه‌ي جدول تناوبي و آزمايشگاه ساده و …….

6 - Chem4-skills  : اين نرم افزار به همراه يك كتاب عرضه شده كه كپي تهيه شده آن را ممكن است در بازار نرم افزار ببينيد . اين نرم افزار در خود بخش‌هاي مختلفي دارد ، كه در تصوير زير نشان داده شده است . فيلم هاي كوتاه نمايش بخشي از اين نرم افزار را تشكيل مي‌دهد . همچنين نمودارهاي آماده مربوط به مباحث شيمي هم در اين نرم افزار به چشم مي‌خورد و …..

 7 -  softAlchemy : در كنار برنامه‌هاي زيادي كه در زمينه‌ي جدول تناوبي وجود دارد ، اين برنامه نيز اطلاعاتي در باره عناصر ارائه مي‌دهد .در اين برنامه مي‌توان اطلاعات مربوط به تك تك عناصر را مشاهده و از آن‌ها نسخه چاپي گرفت .


8 -  stanford studyware : اين نرم افزار شبيه به يك كتاب الكترونيكي است . داراي فصل بندي‌هاي مشخص بوده كه در هر فصل در زمينه خاصي صحبت مي‌شود . اين برنامه حالت تعاملي دارد يعني در قسمت هائي از آن سوالاتي مطرح مي‌شود كه كاربر بايد به آن ها پاسخ دهد و بعد مي‌تواند، درستي يا نادرستي پاسخ هاي خود را ببيند . بسياري از مطالب موجود در شيمي دوره‌ي متوسطه را مي‌توان در آن يافت .

9 -  DS viewer pro Trial : تقريبا“ آخرين نسخه‌ي نرم افزاري مربوط به رسم و نمايش اطلاعات
مربوط به فرمول ساختاري مواد مي‌باشد . در اين برنامه كامل مي‌توان ساختار ملكول هاي مختلف را
مشاهده و بسياري از خواص آن‌ها را بررسي كرد . مولكول ها را به شكل هاي مختلف نمايش داد .
وضعيت ابر الكتروني و صفحات تقارني و قطبيت مولكول و …… را بررسي كرد .
تصاوير بدست آمده مولكول ها را در محيط‌هاي ديگر نيز مي‌توان استفاده كرد .
از نسخه هاي مشابه ولي قديمي تر اين برنامه مي‌توان به weblab viewer pro اشاره كرد .


10 -  ChemLand : اين برنامه نرم افزاري  مي‌تواند براي آموزش مورد استفاده قرار گيرد . داراي
بخش هاي مختلفي بوده ، كه هر بخش نيز زير مجموعه‌هائي دارد . بسياري از قسمت هاي آن
تعاملي بوده و كاربر مي‌تواند خود را آزمايش و يا نظرات خود را بررسي كند . پيچيدگي خاصي
 در اين برنامه جالب وجود ندارد ، به همين خاطر كاربر به راحتي با آن مي‌تواند كار كند . 
اين برنامه مربوط به بخش شيمي دانشگاه ماساچوست است و  از روي اينترنت قابل دانلود مي‌باشد .

11 -  chemlab : يكي از نرم افزارهاي مدل ساز آزمايشگاهي است ، كه با آن مي‌توان بسياري از آزمايش‌ها  را به شكل مجازي انجام داد .  از تصاوير اين آزمايشگاه مي‌توان در محيط‌هاي ديگر استفاده كرد، در هنگام  ورود به محيط كار مي‌توانيد نوع آزمايش‌هارا انتخاب و …….
نسخه اين نرم افزار نيز از روي اينترنت قابل دانلود است .

12 -  TIMES Education(GCSE) : اين نرم افزار تعاملي كه براي آموزش مفاهيم شيمي و
 خود سنجي با انجام آزمون طراحي شده است ، داراي بخش‌هاي مختلفي است . مثل كلاس درس
آزمون ، و …… كه در تصور مقابل كلاس درس آن نمايش داده شده است . موضوعات دسته‌بندي
شده و در هر قسمت زير مجموعه هاي آن بحث وجود دارد . كاربري بسيار ساده داشته و براي
دانش آموزان علاقمند به شيمي مي‌تواند مفيد باشد .

13 - HyperChem : آخرين نسخه اين نرم افزار كه مربوط به سال 2005 است ، نسبت به
نسخه‌هاي قبلي آن داراي توانائي‌هاي بيش‌تري است . اين نرم افزار براي رسم و نمايش ساختار
 تركيبات داراي پيوند ‌هاي كووالانسي است . با آن مي‌توان حركت هاي مختلف در يك تركيب
را شناسائي و در باره‌ي آن ها اطلاعات مورد نظر را بدست آورد . همچنين مي‌توان ساختار يك
تركيب را به شكل‌هاي  مختلف ديد . جزوه آموزش كار با اين نرم افزار را در طول كلاس دريافت
خواهيد كرد .

|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 ریاضیات و صنعت
علوم ریاضی > ریاضی
(cached)

کاربردهای ریاضیات،بی اندازه زیاد و بسیار گوناگون است.در واقع به کار بردن روشهای ریاضی مرزی نمیشناسد: همه شکلهای مختلف ، حرکت ماده را میتوان با روش ریاضی بررسی کرد.البته،نقش و اهمیت روش ریاضی در حالتهای مختلف متفاوت است.هیچ طرح معین ریاضی نمیتوانداز عهده بیان همه ویژگیهای پدیده های حقیقی برآید.وقتی میخواهیم پدیدهای را بررسی کنیم،شکل خاصی از آن را در معرض تحلیل منطقی قرار میدهیم،در ضمن تلاش میکنیم نکته هایی را بیابیم که،در این شکل جدا شده از پدیده واقعی وجود نداردو شکلهای تازهای پیدا کنیم که بیشتر و کاملتر، در برگیرنده پدیده ما باشد.
ولی اگر در هر گام تازه، نیاز به بررسی کیفی جهتهای تازهای از پدیده باشد.روش ریاضی،خود را عقب میکشد.در این جا تحلیل منطقی همه ویژگیهای پدیده، تنها میتواند طرح ریزی ریاضی را مبهم کند.ولی اگر شکلهای ساده و پایدار یک پدیده یا یک روند بتواند تمامی پدیده یا روند را با دقت و به طور کامل بپوشاند،اما در مرزهای این شکل مشخص ،به جنبه های پیچیده و دشواری برخورد کنیم، نیاز به بررسی ریاضی و بویؤه استفاده از نمادها و جستو جوی الگوریتم خاص برای حل آنها پیدا شود. این جاست که در قلمرو فرمانروایی روشهای ریاضی قرار میگیریم.

همان طور که از بررسی تاریخ بر می آید. آغاز حساب و هندسه مقدماتی، به طور کامل زیر تاثیر خواستهای مستقیم زندگی و عمل بود. اندیشه ها وروشهای تازه بعدی ریاضی هم، با توجه به خواستهای عملی دانشهای طبیعی (اختر شناسی، مکانیک، فیزیک و غیره)، که پیوسته در حال پیشرفت بود، شکل می گرفت. بستگی مستقیم ریاضیات یا صنعت، اغلب به صورت به کار گرفتن نظریه های موجود ریاضی در مساله های صنعتی، جلوه می کند

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 Third law of thermodynamics

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

The third law of thermodynamics is a statistical law of nature regarding entropy and the impossibility of reaching absolute zero of temperature. The most common enunciation of third law of thermodynamics is:

As a system approaches absolute zero, all processes cease and the entropy of the system approaches a minimum value.

Note that the minimum value is not necessarily zero,[1] although it is almost[2] always zero in a perfect, pure crystal; see the article Residual entropy for more information.

The essence of the postulate is that the entropy of the given system near absolute zero depends only on the temperature (i.e. tends to a constant independently of the other parameters).

Mathematically the third law can be represented as:  T \Rightarrow 0, S \Rightarrow C

Contents

[hide] [hide]

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 Second law of thermodynamics

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

The second law of thermodynamics is an expression of the universal principle of increasing entropy, stating that the entropy of an isolated system which is not in equilibrium will tend to increase over time, approaching a maximum value at equilibrium.

The origin of the second law can be traced to French physicist Sadi Carnot's 1824 paper Reflections on the Motive Power of Fire, which presented the view that motive power (work) is due to the flow of caloric (heat) from a hot to cold body (working substance). In simple terms, the second law is an expression of the fact that over time, ignoring the effects of self-gravity, differences in temperature, pressure, and density tend to even out in a physical system that is isolated from the outside world. Entropy is a measure of how much this evening-out process has progressed.

There are many versions of the second law, but they all have the same effect, which is to explain the phenomenon of irreversibility in nature.

A mathematical representation of the second law is:

\int \frac{\delta Q}{T} \ge 0

where δQ is the heat energy added to the system and T is the temperature.

Contents

[hide] [hide]

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 Laws of thermodynamics

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search
Thermodynamic equations
Laws of thermodynamics
Zeroth law
First law
Second law
Third law
Conjugate variables
Thermodynamic potential
Material properties
Maxwell relations
Bridgman's equations
Exact differential
Table of thermodynamic equations
edit

The laws of thermodynamics, in principle, describe the specifics for the transport of heat and work in thermodynamic processes. Since their inception, however, these laws have become some of the most important in all of physics and other types of science associated with thermodynamics.

There are generally considered to be four principles (referred to as "laws"):

  1. The zeroth law of thermodynamics, which underlies the definition of temperature.
  2. The first law of thermodynamics, which mandates conservation of energy, and states in particular that heat is a form of energy.
  3. The second law of thermodynamics, which states that the entropy of the universe always increases, or (equivalently) that perpetual motion machines are impossible.
  4. The third law of thermodynamics, which concerns the entropy of an object at absolute zero temperature, and implies that it is impossible to cool a system all the way to exactly absolute zero.

During the last 80 years or so, occasionally, various writers have suggested additional Laws, but none of them have become well accepted.

Contents

[hide] [hide]

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 First law of thermodynamics

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

The first law of thermodynamics, an expression of the principle of conservation of energy, states that energy can be transformed (changed from one form to another), but it can neither be created nor destroyed. Alternatively:

The increase in the internal energy of a system is equal to the amount of energy added by heating the system, minus the amount lost as a result of the work done by the system on its surroundings.

Contents

[hide] [hide]

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 Absolute zero

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

Absolute zero is a temperature marked by a 0 entropy configuration. It is the coldest temperature theoretically possible and cannot be reached by artificial or natural means. Temperature is an entropically defined quantity that effectively determines the number of thermodynamically accessible states of a system within an energy range. Absolute zero physically possesses quantum mechanical zero-point energy. Having a limited temperature has several thermodynamic consequences; for example, at absolute zero all molecular motion does not cease but does not have enough energy for transference to other systems, it is therefore correct to say that at 0 kelvin molecular energy is minimal. In addition, any particle with zero energy would violate Heisenberg's Uncertainty Principle, which states that the location and momentum of a particle cannot be known at the same time. A particle at absolute zero would be at rest, so both its position, and momentum (0), would be known simultaneously.

By international agreement, absolute zero is defined as precisely 0 K on the Kelvin scale, which is a thermodynamic (absolute) temperature scale, and −273.15° on the Celsius scale.[1] Absolute zero is also precisely equivalent to 0 °R on the Rankine scale (same as Kelvin but measured in Fahrenheit intervals), and −459.67° on the Fahrenheit scale. Though it is not theoretically possible to cool any substance to 0 K,[2] scientists have made great advancements in achieving temperatures close to absolute zero, where matter exhibits quantum effects such as superconductivity and superfluidity. For the kinematics of the molecules, on a larger scale, which is easier to understand see kinetic energy.

Contents

[hide] [hide]

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 Thermodynamics

In physics, thermodynamics (from the Greek θερμ-<θερμότης, therme, meaning "heat"[1] and δυναμις, dynamis, meaning "power") is the study of the conversion of energy into work and heat and its relation to macroscopic variables such as temperature and pressure. Its underpinnings, based upon statistical predictions of the collective motion of particles from their microscopic behavior, is the field of statistical thermodynamics, a branch of statistical mechanics.[2][3][4]. Historically, thermodynamics developed out of need to increase the efficiency of early steam engines.[5]

 
Typical thermodynamic system, showing input from a heat source (boiler) on the left and output to a heat sink (condenser) on the right. Work is extracted, in this case by a series of pistons.

Contents

[hide]
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 Water wheel
 
An overshot water wheel standing 42 feet high powers the Old Mill at Berry College in Rome, Georgia, USA

A water wheel is a machine for converting the energy of flowing or falling water into more useful forms of power, a process otherwise known as hydropower. In the Middle Ages, waterwheels were used as tools to power factories throughout different counties. The alternatives were the windmill and human and animal power. The most common use of the water wheel was to mill flour in gristmills, but other uses included foundry work and machining, and pounding linen for use in paper.

A water wheel consists of a large wooden or metal wheel, with a number of blades or buckets arranged on the outside rim forming the driving surface. Most commonly, the wheel is mounted vertically on a horizontal axle, but the tub or Norse wheel is mounted horizontally on a vertical shaft. Vertical wheels can transmit power either through the axle or via a ring gear and typically drive belts or gears; horizontal wheels usually directly drive their load.

A mill pond is formed when a flowing stream is often dammed of water. A channel created for the water to follow while flowing to or from a water wheel is a mill race (also spelled millrace) or simply a "race", and is customarily divided into sections. The race bringing water from the mill pond to the water wheel is a headrace; the one carrying water after it has left the wheel is commonly referred to as a tailrace.[1]

Contents

[hide]

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط احسان حق شناس در دوشنبه پنجم مرداد 1388  |
 
 
 
بالا

ابزار وبلاگ